Praktické informace

Kliknutím na témata níže zobrazíte podrobnější informace.

Kdo mi vystaví a povede neschopenku?

"Neschopenku"- neboli správně "Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti" vystavuje a vede vždy ošetřující lékař a ne automaticky, jak si mnozí myslí, praktický lékař.
Bližší info na stránkách Ministerstva zdravotnictví, v článku právníka ČLK příp. v článku z novin níže.

https://www.mzcr.cz/upozorneni-ministerstva-zdravotnictvi-k-vystavovani-a-vedeni-docasne-pracovni-neschopnosti/?fbclid=IwAR0BKGtsg7Jiw-Cx-SBLteYzij7VuNov7b1RxBlzC3DyYjqPVVqHZn6C9vY

https://www.lkcr.cz/doc/tempus_file/tempus_medicorum_2_2020_web-161.pdf

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/nemoc-nemocenska-e-neschopenka-lekar-pacient-zamestnavatel.A210128_112534_podnikani_daja


 

Je nutná žádanka praktického lékaře pro vyšetření ambulantním specialistou?

Žádanka od praktického lékaře (PL) k vyšetření u ambulantního specialisty je nutná pouze v případě požadavku na tzv. dispenzární péči (např. PL odesílá pacienta po srdečním infarktu do péče kardiologa, pacienta s komplikovanou cukrovkou do péče diabetologa apod.).
PL Vás vybaví žádankou také v případě, že Vás posílá do specializ. ambulance k vyšetření.
Pokud se ovšem sami objednáte u ambulantního specialisty na vyšetření, tak žádanku od PL nepotřebujete.
Pokud ambulantní specialista nemá plnou kapacitu (či nemá smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou), tak je povinen Vás ošetřit- i bez žádanky od PL (m.j. i z důvodu, že v ČR není povinnost mít registrujícího PL).
Bližší info: str. 41- https://www.lkcr.cz/doc/tempus_file/tm-07_08_20-166.pdf  ; str. 31- https://www.lkcr.cz/doc/tempus_file/tm_10_2021_web-179.pdf
 

Který lékař má podat návrh na ústavní lázeňskou léčbu- praktik nebo specialista?

Dosavadní letitá praxe, kdy specialista "lázně" doporučil a praktik návrh vypracoval (ke schválení pojišťovnou) byla od r. 2022 změněna tak, že "lázně" nyní může vypsat již doporučující lékař- specialista. Tím se má celý proces pro pacienta urychlit a zjednodušit (nemusí již chodit ke 2 lékařům). Viz. str. 36: https://www.lkcr.cz/casopis-clk/190cs-2022-cervenec-srpen

Léčba COVID-19 v naší ambulanci

Vážení pacienti,

v naší ambulanci se snažíme léčit všechny nemoci, COVID-19 nevyjímaje, na základě tzv. medicíny založené na důkazech (EBM), t.j. léčby založené na vědeckém bádání.
Proto léky, které nejsou pro léčbu COVID-19 určeny, nemůžeme předepisovat a prosíme, abyste je po nás nevyžadovali- opravdu neprovozujeme experimentální léčbu, neprovádíme "pokusy na lidech".
Jedná se zejména o Isoprinosin a Ivermectin.
Isoprinosin není lékem schváleným pro ambulantní léčbu COVID-19 a jeho neindikované podání může pacienta i významně poškodit. V případě Ivermectinu jde dokonce o neregistrovaný přípravek, určený k experimentální léčbě, jehož účinnost a zejména ani bezpečnost při léčbě COVID-19 negarantuje samotný výrobce léku!
Níže najdete odkazy na kvalitní zdroje informací, týkající se uvedené problematiky.

https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/02/isoprinosine-neni-lepsi-nez-nic-aneb-cesta-do-pekel-je-dlazdena-dobrymi-umysly/

https://www.svl.cz/zpravy/stanovisko-svl-cls-jep-k-pouziti-leciveho-pripravku-ivermectin.html?fbclid=IwAR1ds4dicc2Trd2DMWlj3-JYXfqWy0ya38FWI99TRzILrTk9_QrqFc5dyjM

https://www.infekce.cz/zprava21-16.htm


 

Co dělat, když mám příznaky COVID-19 nebo když jsem byl ve styku s COVID pozitivním člověkem?

Zde najdete odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se onemocnění COVID-19:
www.svl.cz/informace-pro-pacienty


 

Mám jít na odběr krve- co mám před odběrem dělat?


Na odběr krve se do naší ordinace dostavte ráno mezi 7-7:30 (kromě úterý).
Na odběr krve můžete jít i na polikliniku nebo do nemocnice- v tom případě ale budete od nás potřebovat žádanku.
 
Aby výsledek vyšetření Vaší krve nebyl zkreslený, dodržujte před odběrem prosím tato pravidla:
24 hodin před odběrem krve se vyhněte nadměrné fyzické zátěži a alkoholu
12 hodin před odběrem krve lačnit, odpoledne a večer lehkou stravu
Ráno před odběrem krve vypít 1-2 sklenice čisté vody- "z kohoutku", nic jiného nepít, nejíst, nekouřit!
Ranní léky užít až po odběru krve.
 

Jaký si mám koupit tlakoměr?

Kupujte pouze tlakoměr pažní (ne na zápěstí), nejlépe ve zdravotních potřebách nebo v lékárně, kde Vám pomohou s výběrem.
Můžete si koupit tlakoměr i přes internet, ale doporučuji kupovat pouze tzv. "validovaný"- neboli prověřený přístroj.
Aktuální seznam těchto přístrojů pro domácí měření je např. zde:
https://stridebp.org/bp-monitors/37-pdfs/734-home?format=pdf&tmpl=component&box=home

Jak pečovat o dlouhodobě nemocného člena rodiny (křehký senior, člověk s rakovinou apod.), abych ho uchránil infekce COVID-19?

Vzhledem k současné situaci (3.11.2020) raději předpokládám, že jsem již nakažen a všechny předměty zvenku vč. oblečení jsou kontaminované.
Postup při příchodu domů:
Po příchodu domů všechny svršky (i roušku- tu vyhodím nebo vyperu) odložím v předsíni (to bude „špinavá“ zóna), ničeho se nedotýkám, nemluvím a jdu si umýt řádně ruce (pákovou baterii pustím loktem, normální kohoutky namydlím současně při mytí rukou). Současně si odesinfikuji i mobilní telefon. Potom se osprchuji, hlavu+ obličej šampónem. Nasadím čistou roušku- postup př. zde:                                                                                           www.szu.cz/tema/prevence/jak-nasadit-pouzivat-sundat-a-zlikvidovat-ustni-rousku
- lépe 2 roušky, ještě lépe respirátor s vdechovým!! ventilem. Převleču se do domácího oblečení. Pak teprve můžu za nemocným. Vezmu ho za ruku, pohladím apod. Zblízka raději ale na něj nemluvím. Pořád se kontroluji, jestli si mimoděk (děláme to všichni mnohokrát za hodinu) nesahám do očí, do nosu, příp. do úst (mám ale roušku). Pokud se neuhlídám, opět na nic nesahám a jdu si umýt ruce- jako při příchodu domů. Často nárazově větrám (snižuji koncentraci virů ve vzduchu), nemám zatažené žaluzie (UV ničí viry).
Jídlo: kupuji pokud možno balené potraviny, lépe větší nákup (abych nemusel často do obchodu). V předsíni vše vyndám z tašky (tu potom nechám v předsíni na další nákup, papírovou vyhodím). Předpokládám, že obaly jídla jsou kontaminované. Obaly potravin nemusím umývat (příp. jídlo přendávat do čistého obalu), pokud na ně nebudu  2-3 dny sahat. V opačném případě odnesu jídlo z předsíně  (jogurty, konzervy, mléko apod.) do dřezu, ovoce a zeleninu také. Sáčky z obchodu vyhodím, pak všechno jídlo v dřezu umyji mýdlem. Pokud obal nejde umýt (pečivo v sáčku..), obsah opatrně vysypu a obal vyhodím, umyji si ruce, dám do čistého sáčku. Pak až všechno jídlo dám do lednice, ev. do skříně. Do čistého obalu dám, pokud možno, všechno (mouku, cukr, těstoviny, sušenky...) a původní obaly vyhodím.
U práce pořád přemýšlím- nesmí přijít do kontaktu kontaminované a nekontaminované věci (a ruce).
Smrkám na balkóně, nebo venku (mimo dosah lidí), papírový kapesník vyhodím+ po smrkání si umyji ruce, lépe i obličej. Před i po jídle si myji (desinfikuji) ruce.
Mám oddělené ručníky pro sebe a člena rodiny, často peru prádlo. Mám oddělené WC (virus se může vylučovat i stolicí), nebo po použití WC desinfikuji. Jíme každý v jiné místnosti atd.- dodržuji vlastně stejná pravidla soužití, jako při karanténě: www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu
Člověk v zajetí svých stereotypů ale nemůže vše uhlídat- nejpravděpodobnější cesta přenosu infekce doma na pacienta je, že neuhlídám sahání si na obličej a pak kontaminovanými prsty nakazím osobou blízkou, nebo se kontaminuji o věci z venku. Proto ikdyž si nejsem vědom chyby, tak si raději opakovaně myji (desinfikuji) ruce- hl. před každým fyzickým kontaktem s blízkým nebo při chystání jídla pro něj+ desinfikuji hl. kritická místa: kliky, vypínače, madla ledničky, skříněk v kuchyni apod.

Ordinační hodiny

Ordinace
po7:30 - 12:00
út13:00 - 16:00
st7:30 - 12:00
čt7:30 - 12:00
7:30 - 11:00
objednaní pacienti
a prevence
po12:00 - 14:00
út16:00 - 18:00
st12:00 - 14:00
čt12:00 - 14:00
11:00 - 13:00

Odběry denně 7:00 - 7:30
(kromě úterý)

Chci recept

objednejte si svůj recept
pohodlně on-line

Praktik Krnov s.r.o. na Facebooku
Nahoru